Czarnobyl 2 - strefaczarnobyl

Idź do spisu treści

Menu główne:

Czarnobyl 2


Duga 2 (Oko Moskwy)

W odległości ok. 9 km od elektrowni znajdowal się tajemniczy obiekt, pilnie chroniony przez jednostki specnazu. Był to tak zwany radar pozahoryznontalny o kryptonimie Duga (w jęz. ros. oznacza łuk) w świcie zachodznim okreslany jako Oko Moskwy lub Rosyjski Dzięcioł od charakterystycznego rytmu przypominającego stukanie dzięcioła).Tu możesz posłuchać:
Russian WoodpeckerJak to wyglądało ?

Instalacja składała się z kilku elementów znajdujacych się w róznych miejscach, z ktorych ten postawiony w niedalekim pobliżu elektrowni stanowił główny węzeł o oznaczeniu RŁU-1. Chroniony był klauzulą tajności i oficjalnie nazywany centrum radiowym telekomunikacji.

Duga 2, zwana także Czarnobyl-2 wymagała około 1000 osób obsługi. W rejonie kompleksu zbudowano dla personelu i ich rodzin zamknięte miasteczko, nazwane Kurczatow. Personel stacji nadawczej mieszkał w specjalnie wybudowanym miasteczku Lubecz-1.

W Czarnobylu-2 postawiono dwa zespoły anten odbiorczych, każdy nastrojony na inne pasmo KF. Mniejszy zespół składał się 12 masztów wysokości 90 m (85 m) – na zakres 14 do 30 MHz; większy – z 17 masztów wysokości 150 m (135 m), na zakres 4 do 14 MHz. Oba położone były jeden obok drugiego na przestrzeni około 900 m. Każdy z masztów podtrzymywał 21 szerokopasmowych anten o konstrukcji zbliżonej do dipola Nadienienki. W tylnej części konstrukcji znajdowała się siatka, pełniąca rolę reflektora fal. Konieczność zastosowania dwóch anten podyktowana była rozszerzeniem zakresu częstotliwości, aby uniknąć utrudnień propagacyjnych związanych z zakłóceniami jonosfery przez zorze polarne.
Pozostałe konstrukcje Duga, których wiązka nie przebiegała przez strefę polarną, zbudowane były z pojedynczych anten. W bezpośrednim sąsiedztwie anten pod ziemią znajdowały się urządzenia odbiorcze i centrum dowodzenia.
Na południowy zachód od głównego zespołu anten ścianowych znajdowała się konstrukcja antenowa typu CDAA, zbudowana na planie koła z dwoma koncentrycznymi pierścieniami anten, nastrojonymi na te same zakresy co anteny ścianowe, oraz z częściowo zagłębionym w ziemi, centralnie położonym budynkiem z aparaturą i anteną centralną. Konstrukcja ta pełniła rolę pomocniczą, weryfikując odczyt z anten ścianowych oraz służyła do prac eksperymentalnych.
Masa całej konstrukcji w Czarnobylu-2 to ok. 13000-14000 ton. Koszt budowy radaru szacuje się na 0,5 do 1,5 mld dolarów.
Na terenie kompleksu znajdowała się niezbędna infrastruktura towarzysząca, w tym środki łączności.

(info: Wikipedia)Trochę historii

Tylko z powodu upadku Związku Radzieckiego i wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu stało się wiadomo o istnieniu małego miasteczka (garnizonu wojskowego) w lasach Polesia. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia powstały unikalne wojskowe systemy radarowe. Powstaly system antenowy nie miał odpowiednika w swiecie zachodnim.

Budowa rozpoczęla się pod koniec lat 50 XX wieku. W okolicy Mikołajowa powstał pierwszy, eksperymentalny, radziecki radar pozahoryzontalny. W 1964 roku za jego pomocą wykryto start własnej rakiety z kosmodromu Bajkonur, co potwierdziło zdolności tej aparatury. W 1970 roku w jego miejscu powstała następnie udoskonalona wersja eksperymentalna o kryptonimie Duga. Radar został zaprojektowany w NIIDAR, a zbudowany w fabryce maszyn w Dniepropietrowsku. Jego głównym konstruktorem był Franc Kuzminskij. Duga rozpoczął pracę 7 listopada 1971. Decyzję o budowie systemu Duga-2 w Czarnobylu podjęto w 1969 roku. Stacja rozpoczęła pracę w lipcu 1976 roku. Zakończyła pracę 26 kwietnia 1986 o godz. 1:23:40 z powodu zniszczenia urządzeń elektronicznych przez promieniowanie jonizujące powstałe w wyniku katastrofy nuklearnej w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu. Ostateczne zamknięcie obiektu nastąpiło w sierpniu 1988.
30 czerwca 1982 wszedł do służby radar zlokalizowany w okolicach Komsomolska nad Amurem. 14 listopada 1989 decyzją ministra obrony został wycofany ze służby w związku z pożarem i redukcją wojsk.
W 1995 roku zakończył pracę radar w Kalinówce, a 26 maja 2001 wyburzono jego ostatnie maszty.

(info: Wikipedia)


Teorie spiskowe..?

Jak podają niektore źrodła, Duga mogła służyć do eksperymentów psychotronicznych. Miały one polegać na wywieraniu wpływu poprzez fale radiowe na ludzki umysł, wywołując w człowieku obojętność i apatię oraz stany depresyjno-lękowe. Poprzez emisję fal o odpowiedniej częstotliwości, mogła skutecznie zakłócać pracę muzgu.

Niektore z teorii łączą Oko Moskwy z elektrownią atomową w Czarnobylu. Poddaje się w wątpliwość przypadkowość ich bliskiego sąsiedztwa. Niektórzy uważają, że elektrownia atomowa powstała właśnie na potrzeby gigantycznego radaru, którego olbrzymia moc generowała niesłychane zapotrzebowanie na energię.
Inna teoria uznaje, iż aparatura Oka Moskwy mogła mieć bezpośredni wpływ na awarię czarnobylskiej elektrowni.
W/g niektórych informacji w skład kompleksu Czarnobyl 2 wchodziła też przetwórnia materiałów radioaktywnych. Jej celem miałoby być wzbogacanie plutonu. Hipoteza ta ma pewne podstawy bowiem mówi się, że reaktory RBMK-1000, jakie pracowały w Czarnobylu, zostały zaprojektowane z myślą o pozyskiwaniu środków do produkcji bomb.

Kolejna hipoteza traktuje o możliwości kontroli pogody za pomocą tego tajemniczego sytemu anten. Dawał by on mozliwość wywoływania huraganów czy tornad, gradobicia czy innych pogodowych anomalii.

Z innych przytaczanych możliwych sposobach wykorzystania kompleksu wyróżnić można:
- zapewnienie komunikacji z okretami podwodnymi
- zakłócanie radiowej komunikacji nawet w Stanach.
- wykorzystanie systemu jako tarczy antyrakietowej, zakłócanie sygnału sterującego rakietami. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego