Film - strefaczarnobyl

Idź do spisu treści

Menu główne:

Film


Dotyczące awarii i skutków:


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


@@@ Czarnobyl. W cieniu reaktora - Program wyemitowany przez Discovery Historia obrazujący wydarzenia poprzedzające wybuch w elektrowni czarnobylskiej.

-- 1 -- ; -- 2 -- ; -- 3 -- ; -- 4 -- ; -- 5 -- ; -- 6 --
@@@ Bitwa o Czarnobyl - Film przedstawia przyczyny wypadku, a także sposoby jakimi ówczesne władze ZSRR starały się niwelować jego skutki.

-- Bitwa o Czarnobyl --
@@@ Katastrofa w Czarnobylu - Jak doszło do awarii w Czarnobylu.

-- Katastrofa w Czarnobylu --
@@@ Czarnobyl. Życie w strefie śmierci - Film "Czarnobyl - życie w strefie śmierci" pokazuje, jak odżywa dziki świat, gdy nie ingeruje w niego człowiek. Zdaniem naukowców, fenomen życia w rejonie Czarnobyla dowodzi, że natura potrafi obronić się przed nuklearnym kataklizmem.

-- 1 -- ; -- 2 -- ; -- 3 -- ; -- 4 --
@@@ Czarnobyl. Triumf natury - Film opowiadający o tym, jak przyroda radzi sobie w strefie.

-- Czarnobyl. triumf natury --
@@@ Radiofobia. Piętno Czarnobyla - Dokument "Piętno Czarnobyla" to spojrzenie na katastrofę i jej konsekwencje po 20 latach od wybuchu. Dziś Prypeć jest miastem duchów. Ziścił się apokaliptyczny scenariusz, w którym skażona natura powoli umiera, a ludzie nadal mieszkają na tym wysoce radioaktywnym i w jakiś sposób surrealistycznym terenie.

-- 1 -- ; -- 2 -- ; -- 3 -- ; -- 4 -- ; -- 5 -- ; -- 6 --
@@@ Chernobyl Forever - Film dokumentalny Alaina de Halleux ukazuje o katastrofę atomową, jaka miała miejsce w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Katastrofa ta wciąż pozostaje jednym z decydujących aspektów energetyki jądrowej. To zdarzenie na długi czas poważnie zahamowało rozwój przemysłu jądrowego i pozostawiło trwałe dziedzictwo zniszczeń w regionie. Katastrofa ujawniła zagrożenia nieodłącznie związane z tą technologią i udowodniła, że ryzyko, jakie niesie ze sobą energia jądrowa, znacznie przewyższa potencjalne korzyści. Po dwudziestu pięciu latach możemy obejrzeć film dokumentalny Alaina de Halleux, który śledzi historię katastrofy od 1986 roku i bada wpływ, jaki wciąż ma ona na Ukrainę. Obserwuje działania mające na celu zminimalizowanie oddziaływania opadu radioaktywnego, i skupia się na obecnych próbach zastąpienia sarkofagu ochronnego. Film wskazuje przy tym na zaangażowanie międzynarodowych donatorów w ten proces i na rolę, jaką odgrywa przemysł jądrowy w kształtowaniu się aktualnej technicznej odpowiedzi na katastrofę.
De Halleux zwraca również uwagę na efekt, jaki Czarnobyl wywarł na pokolenie Ukraińców urodzonych w roku 1986. Pokazuje generację coraz mniej świadomą konsekwencji katastrofy, która jest dowodem na sukces przemysłu jądrowego w zacieraniu pamięci o tym zdarzeniu. Ostatnie lata przyniosły odrodzenie poparcia dla energii jądrowej, o czym świadczy dążenie wielu krajów do wydłużania żywotności elektrowni jądrowych i tworzenia nowych generacji reaktorów. Jednak tragiczne wydarzenia w Fukushimie w Japonii raz jeszcze wywróciły debatę atomową do góry nogami. Film Alaina de Halleux stanowi istotny wkład do tej dyskusji, przypominając nam, że konsekwencje tej śmiercionośnej formy energii są niemierzalne i naprawdę długotrwałe.
(jądrowe.pl)

@@@ Serce Czarnobyla - 26 kwietnia 1986 wydarzyła się jedna z najbardziej strasznych tragedii we współczesnej historii. W Czarnobylu na Ukrainie wybuchła elektrownia atomowa, wyrzucając w powietrze promieniowanie 90 razy większe, niż bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki.
Szesnaście lat później reżyserka Mariann De Leo bierze ze sobą kamerę i udaje się do „strefy zero”, kierując się do szpitali, domów dziecka, szpitali psychiatrycznych i wsi, z których została wysiedlona większość ludzi.
Nagroda – zwycięstwo w 2004 roku w nominacji filmów dokumentalnych (Oskar).
Wydarzenia filmu „Serce Czarnobyla” toczą się w zabrudzonej czarnobylskiej strefie wysiedlenia, najbardziej napromieniowanym terenie na świecie. Edy Roush, założycielka irlandzkiej fundacji „Projekt Dzieci Czarnobyla”, odwiedza domy chorych białoruskich dzieci, którym chce pomoc. Film pokazuje najbardziej tragiczne sytuacje spowodowane radiacja, są to miedzy innymi dzieci chore na raka tarczycy, a również dzieci od urodzenia chore na serce.

-- Serce Czarnobyla --
(wersja angielska)


@@@ Alone In The Zone - Arkadiusz Podniesiński - niekwestionowany idol wszystkich fascunatów strefy w swoich samotnych podróżach po terenach czarnobylskiej strefy wykluczenia.
Autorska strona:
http://www.podniesinski.pl/

-- Alone In Zone. (Trailer) --
@@@ Alone In The Zone 2. Back To Chernobyl - Kolejna część, w której zobaczymy nowe miejsca i niesamowite zdjęcia.

-- Alone In The Zone 2. Back To Chernobyl (Trailer)--

@@@ Odpady radioaktywne - Film został uhonorowany m. in. Srebrnym Lampartem na festiwalu w Locarno oraz złotym medalem w Belgradzie. Film krótkometrażowy, opowiada historię kierowcy ciężarówki w zakładzie utylizującym odpady radioaktywne w Czarnobylu i kobiety pracującej w pralni, w zonie. Ich życie i praca rozpisane są ściśle na godziny, jest jednak siła, która ożywia ten mechanizm życia codziennego i wprawia go w ruch. Film należy do almanachu filmów krótkometrażowych „Ukraino, goodbye!” (uapkulture.wordpress.com)


Sfabularyzowane:


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------@@@ Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu - Teatr Telewizji (2010) z okazji 25 rocznicy awarii.
Autorzy pokazują rozwój sytuacji z kilku perspektyw. Profesora Jaworowskiego z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie (Zbigniew Zamachowski), próbującego przekonać polityków do wystosowania komunikatu do narodu z instrukcją postępowania w obliczu skażenia powietrza i wody, nakazem podania dzieciom płynu Lugola oraz odwołania pochodów z okazji 1 Maja. Lekarzy i podopiecznych stołecznego Centrum Zdrowia Dziecka; ekipy kolarzy pod wodzą trenera Szurkowskiego (Marek Włodarczyk), zmuszanych do wyjazdu do Kijowa, gdzie mieli wziąć udział w rozpoczęciu prestiżowego dla władz Wyścigu Pokoju.
(info: jądrowe.pl)

-- Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu --
@@@ Czarnobylska modlitwa - Sztuka teatralna autorstwa Swietłany Aleksijewicz. Wystawiany w warszawskim teatrze "Studio", premiera 2013 r. Reż. Joanna Szczepkowska.
„Drodzy widzowie, Modlitwa Czarnobylska to reportaż Swietłany Aleksijewicz na temat katastrofy w Czarnobylu. Autorka — mieszkanka Białorusi, przeprowadziła szereg rozmów z ofiarami, decydentami, ratownikami i innymi świadkami tamtych dni. Czarnobylska rzeczywistość stworzyła obraz nowego świata i nowego człowieka. Jednak ten obraz jest nie tylko katastroficzny. Świat po Czarnobylu dokonał przewrotu w naturze i w filozofii życia. Zaczyna się ujawniać siła intuicji wielkich i drobnych stworzeń. Ludzie dostrzegają wyraźniej swoją przynależność do natury. Jeśli z wybuchu tamtego reaktora można wyciągnąć jakiekolwiek pozytywny wniosek, to jest nim wola życia, która podpowiada jak pojąć, przetrwać i jak oswoić świat, który stał się karykaturą. Jak wygrać z apokaliptycznym doznaniem. Oglądając to przedstawienie nie unikniemy potworności i tragizmu skutków katastrofy. Naszym zadaniem jest jednak pokazać to tak, żebyście wyszli z nadzieją, że wszystko ma moc odradzania. Żebyśmy - jak mówi autorka - doświadczyli wypowiedzianego czy też niewypowiedzianego uczucia, że dotknęliśmy czegoś nieznanego". Joanna Szczepkowska

-- Czarnobylska modlitwa --
@@@ Sarkofag - teatralny dramat Władymira Gubariewa autora reportażu na kanwie którego powstał spektakl. Od swojej premiery w styczniu 1986 roku w Tambowie (prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Dramatycznym im. Łunaczarkowskiego), małym mieście rosyjskim, obiegł triumfalnie wszystkie teatry świata, nawet tak sławne, jak brytyjski Royal Shakespeare Company. Władimir Gubariew był niejako naocznym świadkiem katastrofy w Czarnobylu - przybył tam jako jeden z pierwszych dziennikarzy (reprezentuje moskiewską "Prawdę", poza tym para się kręceniem filmów dokumentalnych) i to właśnie jego reportaże z tego jądrowego chaosu poruszyły opinię publiczną w ZSRR i na całym świecie. Jednak "Sarkofag", napisany na zamówienie miesięcznika literackiego "Znamia", nie jest wyłącznie sztuką o Czarnobylu: sama elektrownia i katastrofa stanowią tylko punkt wyjścia do ogólnego opisu świata, opanowanego przez partaczy. Gubariew gromi wszystkich - przedstawia w swym utwo­rze druzgocące dowody nie­kompetencji ludzi na stano­wiskach (i rzecz ciekawa - "Sarkofag" został wydany i wystawiony na osobiste po­lecenie Michaiła Gorbaczowa); prowadzi cały wywód ku me­taforze losu ludzkiego "w wie­ku katastrof", z których każ­da może być ostatnią, a win­ni są wszyscy, bo jak mówi główna postać dramatu, Nie­śmiertelny: "System awaryj­ny został wyłączony przez system. Przez system nieod­powiedzialności".


@@@ Stalker - Kultowy już film Andrieja Tarkowskiego, na motywach powieści braci Strugackich - Piknik na skraju drogi (związek z powiescią to zasadniczo użycie słów: stalker i zona). Filmo opowiada o podróży Profesora i Poety wraz z przewodnikiem - tytułowym Stalkerem, do Zony, w ktorej znajduje się komnata, gdzie spełniają się życzenia.

-- Stalker część 1-- ; -- Stalker część 2 --
(wersja oryginalna, jęz. ros.)
@@@ Znieważona ziemia - "La Terre outragée" reż.: Michale Boganim. Rok 1986, Prypeć, miasto sąsiadujące z Czarnobylem, kilka dni przed katastrofą. Pożar elektrowni przerywa nagle wesele Piotra i Ani.
"Znieważona ziemia" to pierwszy fabularny film o największej katastrofie jądrowej świata, jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku.
To niezwykłe historie kobiet i mężczyzn, którzy przeżyli to wydarzenie, pamięć towarzyszących im wtedy przeżyć, i teraźniejszość, kiedy na co dzień muszą zmierzać się ze swoim lękiem. Dla Europy i dla świata to fragment naszej zbiorowej, bolesnej pamięci.
25 lat po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu Michale Boganim, debiutująca w fabule ceniona reżyserka filmów dokumentalnych (m.in. słynnego już dokumentu Odessa, Odessa, pokazywanego na ponad czterdziestu festiwalach) opowiada historię kilku osób i rodzin, których życie zniszczył wybuch reaktora.
Film pokazuje losy bohaterów w dwóch różnych okresach – w dniu eksplozji, a następnie dziesięć lat później. Debiut najwyższej jakości – napisali organizatorzy w komentarzu do ogłoszonej selekcji.

-- Zniewolona ziemia --
@@@ Ćmy - (2013), reż.: Witalij Vorobyov. Mini serial (4 odcinki) produkcji ukraińskiej. Miłość w obliczu Czarnobylskiej awarii

-- Ćmy --
@@@ Czarnobyl. Reaktor strachu - Amerykański horror z 2012 roku w reżyserii Bradleya Parkera. Czwórka Amerykanów i norwesko-australijska para wyrusza do Europy Wschodniej w poszukiwaniu mocnych wrażeń. Wynajmują przewodnika, który zabiera ich do Prypeci, miasta widma, gdzie mieszkali pracownicy reaktora w Czarnobylu. Po wybuchu w 1986 roku wszystkich wysiedlono. Chris (Jesse McCartney), Natalie (Olivia Taylor Dudley), Amanda (Devin Kelley) i ich przyjaciele zmuszeni są zostać w osadzie po zmroku. Wtedy przekonują się, że oprócz nich jest tam ktoś jeszcze...
Warto zajrzeć na stronę filmu: Chernobyl Diaries


-- Czarnobyl. Reaktor strachu --
@@@ Rozpad (Распад) - Pierwszy, wyreżyserowany przez Mychjłę Bielikowa w 1990 roku, jeszcze za czasów radzieckich film opowiada historię dziennikarza, w tej roli Serhij Szakurow, który dzień przed katastrofą wraca do rodzinnego Kijowa. Wyczuwając, że dzieje się coś niedobrego, stara się dociec prawdy. Mimo to pozostaje, tak jak inni, jedynie ofiara rządowego kłamstwa. Film otrzymał wiele nagród, został doceniony na festiwalu w Wenecji. Na uwagę zasługuje również muzyka, autorem której jest znany ukraiński kompozytor Ihor Styciuk. (uapkulture.wordpress.com)
@@@ Aurora - Aurora bardzo lubi tańczyć i marzy by zostać baletnicą. Nie jest to jednak łatwe, gdyż dziewczynka wychowuje się w domu dziecka. Problem polega na tym, iż podczas katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu otrzymała olbrzymią dozę radiacji. Przeżyć może tylko dzięki operacji w najlepszym z amerykańskich szpitali. Na koszt ZSSR zostaje przywieziona do USA, ale okazuje się, że za operację nie zapłacono. W tym samym czasie w szpitalu przebywa wybitny aktor i gwiazda rosyjskiego baletu – Nik Astachov, lecząc się od uzależnienia od narkotyków. Jego spotkanie z chorą dziewczynką, która nie przestaje marzyć o scenie, pomaga mu całkowicie odmienić swoje życie. Aurora tymczasem gaśnie w oczach i tylko cud może ją uratować…

-- Aurora --
@@@ Czarnobyl. Ostateczne ostrzeżenie - Film z 1991 roku, powstał przy współpracy amerykańsko-brytyjsko-radzieckiej dla amerykańskiej telewizji. Jako ciekawostkę warto dodać, że producentem była ta sama spółka, która ma na swoim koncie takie filmy, jak „Rambo” czy „Teminator”. W rolach głównych występują Jon Voight oraz Sammi Davis. Film opowiada historię lekarzy z różnych państw, którzy łączą swoje siły, by pomóc ofiarom czarnobylskiej tragedii. (uapkulture.wordpress.com)

-- Czarnobyl. Ostateczne ostrzeżenie --
(wersja angielska)
@@@ W sobotę - Dramat prod. rosyjsko niemieckiej z 2011 r. Scenariusz i reż. Aleksandr Mindadze.
Sobota, 26 kwietnia 1986. W elektrowni jądrowej w Czarnobylu następuje wybuch reaktora. Największa na świecie katastrofa w historii energetyki jądrowej przypada w wolną sobotę. Władze partyjne są przekonane, że reaktor jest bezawaryjny. Kataklizm jest niezauważalny, ale wszechobecny. Walerij i jego narzeczona z pobliskiego miasta Prypeć należą do nielicznych, którzy zdają sobie sprawę z zagrożenia. Walerij Kabysz, bohater filmu postanawia jak najszybciej opuścić miasto, lecz nadapadają go wątpliwości - czy upublicznić rozmiary katastrofy i dać ludziom szansę na ucieczkę, czy utajnić ten fakt ze strachu przed władzami. Przejmujący, surrealistyczny dramat, który zmienia się w tragikomiczny taniec na krawędzi wulkanu. Obraz ludzkiej reakcji na niewidoczne niebezpieczeństwo, obraz, od którego zamiera serce...
Nagrody: 2010. - Nagroda Specjalna Jury na MF IX Kinematograficznych Debiutów "Duch ognia" (Aleksander Mindadze) 2011. - Grand Prix na MFF w Brukseli (Aleksander Mindadze) 2011. - Nagroda krytyków filmowych i prasy "Biały Słoń" dla najlepszą rolę męską (Anton Szagin) 2011. - Nagroda "Złoty orzeł" za najlepszy scenariusz (Aleksander Mindadze)


-- W sobotę --

@@@ Wilki w strefie (Волки в Зоне) - film pokazuje urzędników, szabrowników i nieuczciwych milicjantów, którzy czerpią korzyści z zony.

-- Wilki w strefie --

 


@@@ Czarnobyl. strefa zamknięta (Чернобыль. зона отчуждения) (serial) - Pięciu kolegów udaje sie na poszukiwanie rabusia, który okradł z pieniędzy mieszkanie rodziców bohatera. Znaleźć złodzieja będa musiel na terenie strefy.

-- Czarnobyl. Strefa zamknięta --
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego