Katastrofy atomowe - strefaczarnobyl

Idź do spisu treści

Menu główne:

Katastrofy atomoweAwarie zdarzały się zawsze i niestety nie jest możliwe ich całkowite uniknięcie. Poniżej zestawienie najwiekszych katastrof jądrowych na świecie wraz z określeniem w wybranych przypadkach ich poziomu niebezpieczeństwa w skali Ines:


- Kanada. Chalk River. 12 grudnia 1952 (INES 5) - na skutek przypadkowego usunięcia przez pracownika elektrowni 4 prętów kontrolnych nastapiło częściowe stopienie reaktora.

- Wielka Brytania. Windscale. 7 grudnia 1957 - w wyniku pożaru (samozapłonu) reaktora doszło do opadu radioaktywnego. Były ofiary śmiertelne. Zginęły 33 osoby. Więcej informacji

- ZSRR. Ural. Krysztym. 1957 r. - awaria systemu chłodniczego w kombinacie chemicznym 'Majak'. Spowodowała eksplozję chemiczną zbiornika odpadów atomowych co skutkowało skażeniem 30 wiosek, obszaru 23 000 km² i śmiercią kilkuset ludzi. Wydarzenie znane jako katastrofa kysztmska.

- USA. Idaho. Atomic City (Midway). 3 stycznia 1961 (INES 4) - w czasie sprawdzania funkcjonalności prętów kontrolnych operator przypadkowo wyszarpnął zakleszczony pręt centralny i doprowadził do szybkiej reakcji, gdzie wzrost mocy siegnął 20 000 MW, odparowania paliwa i zniszczenia reaktora oraz skażenia pomieszczenia. Efektem była smierć 3 ludzi.

- Pokład radzieckiego okrętu podwodnego K-19. 4 lipca 1961 – awaria układu chłodzenia reaktora. Kilkunastu marynarzy wraz z kapitanem dokonało naprawy układu chłodzenia pracując bez zabezpieczeń przed promieniowaniem. Zginęło 27 członków załogi.  Siedmiu od razu na skutek niezwykle silnego skażenia organizmu, pozostała załoga w późniejszym okresie.

- Hiszpania. Palomares. 17 stycznia 1966 – na skutek katastrofy amerykańskiego bombowca (w czasie pobierania paliwa z powietrznego tankowca podajnik paliwa wbił sie w bok bombowca), w niekontrolowany sposób spadły 3 bomby jądrowe na ląd a jedna do morza (po zerwaniu się z mocowań opadły na spadachronach) przy czym dwie uległy uszkodzeniu powodując skażenie terenu. Bombę zagubioną w morzu wyłowiono dopiero po kilku miesiącach.

- USA. Detroit. 5 października 1966 – rdzeń eksperymentalnego reaktora uległ stopieniu. Przyczyną była awaria systemu chłodzenia płynnym sodem.

- Szwajcaria. Lucens Vaud. 21 stycznia 1969 - awaria ukladu chłodzenia powoduje częściowe stopienie reaktora i wyciek. Lucens Vaud była elektrownią znajdującą się w jaskini, która uległa silnemu skażeniu.

- Niemcy. Greifswaldz. 7 grudnia 1975 - pożar w elektrowni wywołany spięciem w skutek pomyłki elektryka.

- Kanada. 24 stycznia 1978 - Na terytorium tego kraju spada radziecki satelita wojskowy Kosmos 954 doprowadzając do skażenia 124 tys. km².

- USA. Pensylwania. Three Mile Island. 28 marca 1979 r. (INES 5) - największa katastrofa w historii amerykańskiej energetyki jądrowej. W położonej w pobliżu 50-cio tysięcznego miasta Harrisburg elektrowni elektrowni atomowej znajdującej się na sztucznej wyspie (o powierzchni 3,29 km²) Three Mile Island doszło do stopienia rdzenia reaktora nr 2. Niezamknięcie się zaworu bezpieczeństwa, a co za tym idzie obnizenie ciśnienia doprowadziło do wrzenia wody, a para wodna powstała w wyniku wrzenia spowodowała reakcję z cyrkonem. To doprowadziło do rozgrzania reaktora do temperatury 2760 °C. Reaktor zaczął sie topić. Wydzielajacy się wskutek tego wodór i tlen doprowadzily do samozapłonu. Zdołano utrzymać kontrole nad reaktorem. Awaria powstała wskutek błędnych decyzji obsługi. Nie było ofiar śmiertelnych. Władze zdecydowały o ewakuacji około 200 tys. osób. Likwidacja skutków wypadku trwała do 1990 roku. Jest to najpoważniejszy incydent w historii jakiemu uległ reaktor typu PWR.
Więcej informacji

- USA. Tennessee. 7 sierpnia 1979 - Około 1000 ludzi zostało napromieniowanych dawką 5-krotnie przekraczającą dawkę roczną na skutek emisji uranu z elektrowni do środowiska.

- Japonia. 25 kwietnia 1981 - w czasie remontu w japońskiej elektrowni napromieniowaniu uległo ok. 45 robotników.

- ZSRR. Zatoka Czażma. 10 sierpnia 1985 -  katastrofa sowieckiego atomowego okrętu podwodnego spowodowana wybuchem jądrowego paliwa w reaktorze atomowym. Okręt podwodny typu К-431 floty pacyficznej ZSRR stojący u nabrzeża w zatoce Czażma (w stoczni Szkotowo-22' (Шкотово-22)) uległ zniszczeniu w wyniku eksplozji reaktora jądrowego. Do wybuchu doszło na skutek błędów w obsłudze podczas otwierania reaktora. Spowodowało to samoczynną, niekontrolowaną reakcję łańcuchową uranu i wybuch spowodowany przegrzaniem chłodziwa.
W efekcie zginęło na miejscu 10 marynarzy z okrętu, sama łódź zatonęła, a zatoka Czażma została skażona radioaktywnie. W 1992 skażenie rzędu 240 μR/h obejmowało 100000 m². W epicentrum utrzymuje się skażenie 20-40 mR/h (maksymalnie było tam do 117 mR/h). Skażenie to było głównie związane z izotopem kobaltu-60 (96-99%), a w minimalnym stopniu także cezu-137.

(wikipedia.pl)

- USA. Oklahoma. 6 stycznia 1986 - przez przypadek ogrzano cylinder zawierający materiały promieniotwórcze. W wyniku tego zdecydowano o ewakuacji 130 tys. ludzi z terenów wokół elektrowni.


(Na podstawie WebEcoist)


- ZSRR (tereny dzisiejszej Ukrainy). Czarnobyl. 26 kwietnia 1986 (INES 7) - nieudany eksperyment z reaktorem RBKM doprowadził do wybuchu i dostania się do atmosfery 190 ton radioaktywnych odpadów.

- Brazylia. Goiânii. 13 sierpnia 1987 (INES 5)
- doszło do radioaktywnego skażenia, w wyniku którego zginęły cztery osoby, a ponad 100 tys. zostało napromieniowane w stopniu narażającym życie i zdrowie. Więcej informacji

- ZSRR (tereny dzisiejszej Ukrainy). Czarnobyl. 1991 r. - pożar turbogeneratora w bloku nr 2.; niewielka emisja substancji promieniotwórczych, brak ofiar.

- Rosja. Sosnowy Bór. 24 marca 1992 - radioaktywny jod i inne substancje wydostały się do atmosfery po obniżeniu ciśnienia w reaktorze.

- Francja. Listopad 1992 - do akceleratora weszło 3 robotników bez kombinezonów ochronnych i zginęło od napromieniowania. Uznany za najgorszy wypadek radiacyjny we Francji.

- Rosja. Tomsk-7. 6 kwietnia 1993 (INES 4) - wybuch i powstanie chmury radioaktywnej. Doszło do skażenia obszaru 25 km².

- Rosja. Czarnobyl. Listopad 1995 - jedna osoba zmarła od napromieniowania gdy z jednego z reaktorów usuwano paliwo i prawdopodobnie pręty wysypały się z kontenerów.

- Japonia. Marzec 1997 - pożar i wybuch w Zakładach Przetwarzania Paliwa Jądrowego Tokaimura spowodował napromieniowanie 35 osób.

- Japonia. 30 września 1999 (INES 4) - błąd ludzki oraz względy ekonomiczne doprowadziły do katastrofy. W czasie przelewania roztworu tlenku uranu do zbiornika do eksperymentalnego reaktora powielającego pracownicy zakładów przypadkowo doprowadzili do rozpoczęcia reakcji rozszczepienia. Dwie osoby zmarły a ponad 600 zostało silnie napromieniowanych. Radioaktywne skażenie przekroczyło normy do 15 tys. razy.

- Japonia. 9 sierpnia 2004 r. (INES 1) - w elektrowni „Mihama”, położonej 320 km na zachód od Tokio w w wyniku uszkodzenia turbiny trzeciego reaktora nastąpił wybuch pary, który zabił 5 osób. W 2006 roku sąd nakazał jego zamknięcie, gdyż nie był właściwie zabezpieczony na wypadek trzęsienia ziemi.

- Indie. 24 listopada 2009 -  55 pracowników elektrowni atomowej Kaiga na południowym zachodzie Indii zostało napromieniowanych po wypiciu skażonej wody w miejscu pracy.

- Japonia. Fukishima. 11 marzec 2011. (INES 7) - położona ok. 250 km na północ od Tokio Fukushima I została uszkodzona na skutek potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię. Więcej informacji 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego