Literatura - strefaczarnobyl

Idź do spisu treści

Menu główne:

LiteraturaPopularnonaukowe + Albumy fotograficzne
Igor Kostin - Spowiedź reportera


Dwadzieścia lat po wybuchu reaktora w Czarnobylu, skutki tej tragedii są wciąż odczuwalne. Nazwany przez Washington Post człowiekiem-legendą, Igor Kostin 26 kwietnia 1986 roku przeleciał nad elektrownią zaledwie kilka godzin po tym, jak rozpętało się tam piekło. Jedyne zdjęcie, jakie udało mu się wtedy zrobić, obiegło cały świat. Los Kostina połączył się nierozerwalnie z losem Czarnobyla. Wstrząśnięty rozmiarami zdarzenia, reporter pozostał na miejscu, by obserwować ewakuację, rozmawiać z ludźmi, którzy mieli kontakt z radioaktywnymi odpadami (większość z nich potem zmarła). Jego książka to niezwykłe świadectwo katastrofy, spisane i sfotografowane przez jej świadka i uczestnika. Zawiera wiele unikatowych zdjęć.***


Piers Paul Read - Czarnobyl. Zapis faktów


Rezultat kilku lat pracy autora - reportera, poszukującego i dokumentującego sprawę katastrofy czarnobylskiej. Począwszy od otoczki i podstawy historyczno-sytuacyjnej zaistniałej w ZSRR, poprzez dokładne opisy techniczne reaktorów klasy RBMK, aż do przebiegu samego zdarzenia i podsumowania zdarzeń i konsekwencji katastrofy. Szeroki opis stosunków polityczno-ustrojowych, opisany surowym, dokładnym, dokumentalnym stylem.***


Grigorij Miedwiediew - Raport z Czarnobyla


Książka jest ”kompetentną i beznamiętną” relacją o tragedii, która wydarzyła się w 1986 roku, ale po dziś dzień wzbudza trwogę milionów ludzi. Autor jest specjalistą – fizykiem jądrowym, przez pewien czas pracował w Czarnobylskiej elektrowni Atomowej, doskonale znał warunki i głównych uczestników tych tragicznych wydarzeń. Natychmiast po katastrofie został oddelegowany do Czarnobyla, gdzie śledził rozwój wydarzeń.
Książka omawia wiele szczegółów technicznych, niezbędnych do zrozumienia mechanizmów awarii, odsłania tajemnice stosunków biurokratycznych, opowiada o błędach naukowych i konstrukcyjnych, o zgubnym, odgórnym, administracyjnym nacisku, o niezmiernie szkodliwym pogwałceniu jawności przed awarią i podczas stanu wyjątkowego, wprowadzonego po niej. Centralne miejsce w książce zajmuje zapis zdarzeń z kwietnia i maja 1986 roku. Ukazana jest rola licznych uczestników czarnobylskiego dramatu, i ich postawa, która przyczyniła się do zapobieżenia zwiększeniu się skali awarii.***


Wojciech Wiktorowski - Upiory Czarnobyla


Kwiecień 1986 rok. Informacje o katastrofie w Czarnobylu i skażeniu promieniotwórczym docierają do Polski, ale o faktycznym stanie zagrożenia wiedzą tylko nieliczni. Prawdziwe informacje są skutecznie blokowane przez władze, które prowadzą politykę dezinformacyjną sugerującą niewielką skalę skażenia. W tym czasie, w nieznanych okolicznościach z mieszkania na dziewiątym piętrze wyskakuje znany i ceniony naukowiec. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale pewne fakty dowodzą, że było to zabójstwo na zlecenie. Okoliczności śmierci i zacierania śladów pracy naukowca nie udaje się wyjaśnić. Prywatne śledztwo podejmuje dziennikarz telewizyjny, który wie, że rozwikłanie tej zagadki jest praktycznie niemożliwe...***


Mary Mycio - Piołunowy las. Historia Czarnobyla


Prawdopodobieństwo katastrofy jest jedno na 10 000 lat. Elektrownie są kontrolowane w bezpieczny i godny zaufania sposób, który opiera się na trzech systemach zabezpieczeń przed jakimkolwiek wypadkiem. Wydarzyło się niewiarygodne nieszczęście. Wypadek w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To był bolesny cios dla narodu radzieckiego i szok dla społeczności międzynarodowej. Po raz pierwszy zmagamy się z energią jądrową, która wymknęła się spod kontroli. Mary Mycio zabiera czytelnika w fascynującą osobistą podróż do radioaktywnej krainy, w której w paradoksalny sposób dynamicznie rozwija się dzika przyroda. Swą opowieść wzbogaca wyjaśnieniami z zakresu fizyki i biologii. Pisze też o historii katastrofy w Czarnobylu. Obszar wielkości stanu Rhode Island powrócił po 20 latach do stanu dzikiej przyrody, w której rozmnożyły się przeróżne zwierzęta, od myszy do łosi, dostarczając mnóstwo pożywienia dla poprzednio rzadko spotykanych drapieżników, takich jak wilki czy rysie. Ten pozytywny efekt jądrowej katastrofy nie jest powszechnie znany, pokazuje zaś zdolność przetrwania Matki Natury.***


Swietłana Aleksijewicz - Krzyk Czarnobyla


Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś - pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, społecznych, zdrowotnych, jakich był przyczyną.
26 kwietnia 1986 r. Czarnobyl stał się problemem świata wciąż aktualne pozostaje pytanie o bezpieczeństwo energetyki jądrowej.***


Swietłana Aleksijewicz - Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości


"26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku."
Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.
***Waldemar Siwiński - Czernobyl


Książka pt. "Czernobyl" autorstwa Waldemara Siwińskiego została wydana w 1989 roku, nigdy nie była wznawiana. Opisuje przyczyny katastrofy, niestety lekko pod kątem propagandy komunistycznej, oraz obszernie przedstawia sąd osób, które zostały oskarżone o doprowadzenie do katastrofy.
***Francesco M.Cataluccio - Czarnobyl


Po 1986 roku nazwa "Czarnobyl" nieodłącznie kojarzy się z przerażającą katastrofą elektrowni jądrowej. To właśnie z powodu awarii reaktora atomowego o tej małej miejscowości usłyszał cały świat. A przecież Czarnobyl to także symbol zawikłanych losów polsko-ukraińsko-rosyjsko-żydowskich, dramatycznych sąsiedzkich konfliktów i zawirowań historii. Franceso M. Catallucio, z wykształcenia filozof i polonista, jest autorem licznych artykułów na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej. W swojej poruszającej książce opisuje zarówno jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku, jak i historyczne burze, które przetaczały się przez okolice Czarnobyla. Stara się odtworzyć kronikę wydarzeń wymazaną z ludzkiej pamięci przez hekatombę. Awaria reaktora jawi się tu jako ostatnie ogniwo całego łańcucha straszliwych tragedii.
***


Czarnobyl Baby - Reportaże z pogranicza Ukrainy i z Białorusi


W 2008 roku ambitna niemiecka dziennikarka Merle Hilbk wyjeżdża na Ukrainę i do Białorusi, by dowiedzieć się, jak wygląda życie w tych państwach w ponad dwadzieścia lat po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu.
Podróżuje przez skażone tereny aż do reaktora. W małych wioskach rozmawia z kobietami, których mężowie są zbyt zmęczeni i nie mają już sił, aby móc pracować – skutek napromieniowania. Przemierza strefę zamkniętą, którą prezydent Białorusi chce na nowo zasiedlić, aby zahamować starzenie się społeczeństwa. Jest tam zapraszana na szaszłyki przez Tadżyków, którzy są zadowoleni, że znów mają dach nad głową – choć znajduje się on w strefie zamkniętej. Dziennikarka stara się dotrzeć do zatajonych informacji, analizuje kontrowersyjne fakty, przedstawia tragedię z różnych punktów widzenia. Zawsze towarzyszy jej przy tym Masza, jej białoruska przyjaciółka, która urodziła się w 1986 niedaleko Czarnobyla.
„Czarnobyl Baby” to zbiór reportaży, który czyta się z niekłamanym zainteresowaniem. Uzupełniają go zdjęcia z Białorusi i Ukrainy, a także dodatek, w którym autorka prezentuje opis kolejnych faz wybuchu reaktora.***Wojciech Sternak - Cień CzarnobylaAlbum fotograficzny o strefie czarnobylskiej. (43 czarno-białe fotografie)
Cień Czarnobyla " to relacja w postaci czarno-białych zdjęć z wędrówki po opustoszałej, wyludnionej strefie wokół elektrowni czarnobylskiej. Zdjęcia poprzedzone są tekstem informującym o mieście i elektrowni przed wybuchem, przebiegu awarii i obecnych skutkach. Na ostatniej stronie okładki czytamy: " W wyniku awarii reaktora w elektrowni czarnobylskiej do atmosfery przedostało się ponad pięćdziesiąt ton materiałów radioaktywnych. Kilkakrotnie więcej niż ważyła bomba zrzucona na Hiroszimę. Miasto Prypeć, położone nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Czarnobyla i niecałe trzy kilometry od samej elektrowni atomowej, w założeniu było miejscem zamieszkania dla pracowników nowo powstającego ko*eksu energetycznego. Po katastrofie zostało całkowicie wysiedlone. 26 kwietnia 1986 roku czas w Prypeci zatrzymał się. Jedynym znakiem, że jednak płynie, jest wiek drzew, które bezszelestnie obejmują porzucone budynki."

***Beletrystyka
Arkadij Strugacki, Borys Strugacki - Piknik na skraju drogi


Strefa kusi. Strefa przyciąga. Strefa obiecuje nieprzebrane skarby. Strefa odmienia. Nikt nie ma prawa wstępu na teren, na którym lądowali przybysze z kosmosu, lecz każdy chce się tam dostać. Udaje się to jednak tylko nielicznym - stalkerom takim jak Red Shoehart, przebiegłym, cynicznym i bezwzględnym. Plądrują pozostawione przez Obcych śmietnisko w poszukiwaniu przedmiotów o zagadkowym, niekiedy cudownym działaniu, które następnie sprzedają zamożnym klientom. Są jak hieny w buszu, są jak sępy na pustyni... i są jak mrówki dotykające stóp Boga.***Michał Gołkowski - Ołowiany świt


Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje. Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my. Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu. Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego