Muzeum czarnobylskie - strefaczarnobyl

Idź do spisu treści

Menu główne:

Muzeum czarnobylskieNarodowe Muzeum "Czarnobyl"Muzeum powstało jako świadectwo wydarzeń z 1986 roku. Stało sie pomnikiem ofiar awarii.
Otwarte w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy 25 kwietnia 1992 r. Ulokowane jest w budynku straży pożarnej specjalnie przystosowanym na cele wystawiennicze, gdzie znajdują się trzy sale muzealne. To 1100 metrów kwadratowych, na powierzchni których znajduje się ponad 7000 różnych eksponatów związanych z katastrofą w elektrowni i późniejszą akcją ratowniczą.
25 kwietnia prezydent Ukrainy Leonid Kuczma nadał muzeum czarnobylskiemu rangę narodowego.

Symbolem muzeum jest w połowie obumarła jabłoń - drzewo poznania dobra i zła, symbolizujące dobre i złe strony energii atomowej.

Nad wejsciem do sali głównej znajduje się tablica z łacińską sentencją:

Est dolendi modus, non est timendi - Ból ma granice, strach nie zna granic.


Celem i misją muzeum jest pomóc w zrozumieniu Katastrofy Czarnobylskiej i spojrzenie na nią poprzez pryzmat losow tysięcy ludzi, którzy na własne oczy widzieli wydarzenia 1986 r., i którzy niejednokrotnie stracili życie w wyniku tej tragedii. Jest upamiętnieniem heroicznych działań mających na celu usunięcie skutków awarii. To także próba uświadomienia o konieczności współistnienia człowieka, nauki i technologi, ale także zagrożenia jakie te elmenty ze soba niosą.


Muzeum znajduje się w Kijowie, przy ul. Chorywa 1. W biskiej odległości znajduje się stacja metra " Plac Kontraktowy".

Oficjalna strona Muzeum CzarnobylskiegoPrzed muzeum można obejrzeć dwa UAZy 469B i RAF 2203158, które brały udział w akcji ratunkowej:
Galeria z Muzeum. Zdjęcia z lat 2009 i 2013.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego